23 Haziran 2016 Perşembe

Garnier Ambre Solaire Bronzlaştırıcı Koruyucu Yağ 30 SPFMalum mevsim yaz.Ve de okulların kapanmasıyla beraber belki bir çoğunuz tatil planlarınızı yaptınız,birçoğunuz da ramazan bayramını bekliyorsunuz tatil için.Gidilecek yer seçimi,tatil alışverişi,bavul hazırlığı derken aldı tatlı bir telaş hepimizi.Biz bu sene tatil planımızı eylül ayındaki uzun kurban bayramı tatiline göre çokkk önceden erken rezervasyon ile ayarladık.Bu 9 günlük ramazan bayramı için de belki yakın bir yerlere kaçma ihtimalimiz olabilir.İşte o yüzden tatil için gerekli bazı eksiklerimizi de tamamlamam gerekiyordu.Bunlardan biri de hem Egemen&Derin için yüksek koruyucu güneş kremi,hem de Engin&benim için güneş yağı ve koruyucu süt.Egemen ve Derin için aldığım yüksek koruma güneş kreminden ve bizim için aldığım koruyucu sütten devam eden yazılarımda bahsedeceğim.Ama bugün Engin ve benim için aldığım güneş yağı olan Garnier Ambre Solaire 30 SPF-GKF Bronzlaştırıcı Koruyucu Yağdan bahsetmek istiyorum.

Engin ve benim cilt yapımız,güneşe duyarlılığımız farklı.Engin açık tenli,güneşte bronzlaşmak yerine önce bir kırmızılık evresi sonra da hafif bir renk değişimi yaşar cildi.Ben ise esmer tenliyim.Güneşte kızarmadan direk bronzlaşan bir cildim var.Her ikimizin cilt ihtiyaçları farklı olunca,hem güneşten koruyucu hem de bronzlaştırıcı iki ürün almak yerine tek ürün alalım diye düşündük.Evimizin gıda alışverişi için gittiğimiz Carrefoursa'da güneş ürünleri satılan reyonda ürünleri incelerken Garnier Ambre Solaire 30 SPF(GKF) Bronzlaştırıcı Koruyucu Yağın hem koruyucu hem de bronzlaştırıcı etkisi dikkatimi çekti.İkimiz için ortak kullanabileceğimiz bir güneş yağı bulmuştuk yani.

150 ml ve sprey şeklindeki bronzlaştırıcı koruyucu yağ,30 SPF(GKF) ile cildi UVA/UVB ışınlarına karşı koruyor,besleyici karite yağı içeren suya dayanıklı formülü optimum bronzluk sağlıyor,yağ cilt tarafından hızlı bir şekilde emilerek cildin kurumasını engelliyor,aynı zamanda cilde parlaklık ve yumuşaklık veriyor-muş,deneyip göreceğim artık.Bu bronzlaştırıcı koruyucu spreyin hoş bir kokusu var,insanı rahatsız etmeyen,kakaomsu,çikolatamsı,hafif bir koku ve benim hoşuma gitti.Garnier Ambre Solaire bronzlaştırıcı koruyucu yağ güneşe alışmış ve bronzlaşmış cilt tipleri için tavsiye ediliyor,bunu da unutmadan yazayım hemen.

SPF,GKF,UVA,UVB ne derseniz hemen minicik açıklamalarını da yazayım.
 • SPF (Sun Protection Factor) yani Güneş Koruma Faktörü (GKF) numarası,cildi hangi düzeyde koruduğunu yada güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak süreyi ne ölçüde uzattığını gösterir.
 • Güneşten dünyaya ulaşan üç çeşit ultraviyole (UV) ışın vardır.Bunlar;Ultraviyole A(UVA),Ultraviyole B(UVB) ve Ultraviyole C(UVC)’ dir.
 • UVC ışınları,ozon tabakası tarafından durdurulduğu için atmosfere sızamazlar,fakat UVA ve UVB ışınları sızar.
 • UVA ışınları cilde daha yavaş geçer ve epidermisin derinliklerine girerler hatta dermise nüfuz ederek kolajen ve elastini parçalar ve hiper pigmentasyona neden olurlar.UVA ışınları camı geçebilir ve bu nedenle korunduğunuzu sandığınız zaman bile hasara yol açabilir.UVA ışınları ”cilt yaşlanması” ya da ”alerjileri” ifade eder.
 • UVB ışınları cildin üst katmanlarını geçerek güneş yanığına,erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olur.UVB ışınları camdan geçemez.UVB ışınları “güneş yanıklarını” temsil eder.

Garnier Ambre Solaire Bronzlaştırıcı Koruyucu Yağ 30 SPF'nin piyasa fiyatlarından bazıları şu şekilde:
hepsiburada24,90 TL
n11 : 29,90 TL - 42,00 TL arası
trendyol : 37,99 TL
Carrefoursa : 45,00 TL
Yukarıda verdiğim fiyatlar sadece bilgi amaçlıdır.Güncel fiyatlar için fiyat araştırması yapın lütfen.

Bir de güneş koruyucu ürünlerle ilgili bir iki hatırlatma yapayım hemen:

 • Kullanacağınız kremlerin Sağlık Bakanlığı ya da FDA onaylı laboratuarlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Güneş kremleri 6 ay tazeliğini ve etkileyiciliğini koruduğundan son kullanma tarihi geçen kremleri kullanmamalı,mutlaka atmalısınız. 
 • İyi bir güneş koruyucu;UVA ve UVB ışınlarından korumalı,sivilce,siyah nokta ve alerjik reaksiyonlara neden olmamalıdır.Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü bir krem kullanılmalıdır. 
 • SPF değerlenin etkisini göstermesi için nerenize ne kadar süreceğinizi mutlaka bilmelisiniz,yoksa 50 SPF’lik bir krem 2 SPF etkisi gösterebilir.
 • Yeterli miktarda sürülmezse güneş kremleri üzerlerinde yazan SPF değerlerini gösteremiyorlar.Bu yüzden bu tür güneş kremleri,yağları,sütleri bolca uygulanmalı.
 • Aynı zamanda güneş kremi cilde yedirmeden,ovmadan sürülmeli ki koruma etkisi maksimumda kalabilsin. 
 • En gelişmiş güneş ürünlerinin dahi 2 saatten daha fazla yeterli korumayı sağlayamadığı göz önüne alınırsa 2-3 saat aralıklarla bu tür koruyucu ürünlerin uygulanmasının tekrarı gereklidir.
 • Güneşten koruyucu ürünler güneşe çıkmadan 20-30 dk önce uygulanmalı ve güneşe çıkmadan mutlaka tekrar edilmelidir. 
 • En önemlisi güneşin dik açıyla dünyaya geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmanın tehlikeli olduğunu unutmamalısınız.Güneş koruyucularla birlikte şapka,gözlük gibi sizi güneşten koruyacak aksesuarları da kullanmalısınız. 
Biraz buğday,esmer tenliyseniz,vücudunuz güneşe alışıksa,aynı anda hem bronzlaşmak hem de güneşten korunmak istiyorsanız Garnier Ambre Solaire 30 SPF-GKF Bronzlaştırıcı Koruyucu Yağ bu yaz tatilinde işinize yarayabilir bence.Ben yazıyı yazarken bile güneş,deniz,plaj,şezlong dörtlüsü geldi gözümün önüne.Gideceklere iyi ve keyifli tatiller diyeyim şimdiden......


SPF,GKF,UVA,UVB açıklamalar
http://www.sagliginiz.com/saglikliyasam/guenes/spf.html
http://www.eczanedefne.com/uva-ve-uvb-isinlari-nedir-cildimi-bunlara-karsi-nasil-korurum/
http://guzelliksirlariuzmani.blogspot.com.tr/2013/05/uva-uvb-nedir-nasl-korunmalyz.html linklerinden derlenerek alınmıştır.


Koruyucu güneş kremleri ile ilgili bilgiler 
http://www.milliyet.com.tr/gunes-kremi-kullanmayi-biliyor-musunuz--pembenar-detay-estetik-1556869/
http://www.ilacpedia.com/makale/gunes-kremi-nasil-kullanilmalidir
http://www.sabah.com.tr/saglik/2012/05/25/koruyucuyu-gunese-cikmadan-yarim-saat-once-surun
linklerinden derlenerek hazırlanmıştır.

Benzer Yazılar

0 yorum:

Yorum Gönder